Мамадышта Бөтенроссия йөклеләр көне матур узды

2024 елның 3 апреле, чәршәмбе

Бала көтү-һәр хатын-кыз тормышында гаҗәп вакыт. Бу чорда аңа аерым кайгырту, игътибар һәм ярдәм кирәк. Нәкъ менә шушы максат белән безнең илдә тагын бер матур бәйрәм – Бөтенроссия йөклеләр көне барлыкка килде. Бәйрәм елына ике тапкыр билгеләп үтелә, һәм беренче дата, символик рәвештә, яз көне 7 апрельдә билгеләп үтелә.

Бәйрәм алдыннан Мамадыш шәһәренең Яшьләр үзәгендә шәһәр һәм районның йөкле хатын-кызлары өчен матур бәйрәм узды. Мамадыш районы ГХАТ бүлеге бәйрәмне оештыручыларның берсе булды.

Бусага янында йөкле хатыннарны рәссам каршы алды, ул чара ахырына һәр йөкле хатынга индивидуаль рәвештә скетч тапшырды.

Мәдәният бүлегенең ир-атлар хоры башкаруындагы шигырьләр һәм җыр чын бәйрәм атмосферасы тудырды. Чараны Башкарма комитет җитәкчесенең социаль мәсьәләләр буенча урынбасары Нияз Фатыхов һәм һәм акушер-гинеколог Миләүшә Вәлиуллина ачты.

Беренче чакырылган спикер нутрицолог Ирина Смирнова булды, ул йөклелек вакытында грамоталы туклану нигезләре белән уртаклашты һәм нейрогимнастикадан күнегүләр күрсәтте.

Нутрицолог чыгышы артыннан булачак әниләр өчен балалар пюресының тәмен билгеләү күнекмәсен ачыклау максатыннан шаярту конкурсы үткәрелде.

Мамадыш районы ЮХИДИ бүлекчәсе вәкилләре баланы йөрткәндә балалар креслосының мөһимлеге, тышкы киемнәрендә яктылык чагылдыручы элементларның булуы турында сөйләделәр. Алар шулай ук яңа күп балалы гаиләне котладылар. Алексеевларга балалар креслосы һәм истәлекле бүләкләр тапшырдылар.

Декретта утыручы фотограф Фәридә Маркова ньюборн стилендәге бала өчен өй фотосессияләренең лайфхаклары белән уртаклашты.

ЗАГС бүлеге җитәкчесе Ландыш Шәйхетдинова баланың беренче документын алу алгоритмын бәян итте, булачак әниләрне район башлыгы Анатолий Иванов исеменнән котлады һәм район җитәкчелеге исеменнән бүләкләр тапшырды: баланың беренче альбомы, фотосессияләр өчен карточкалар, исем открыткалары, чәчәкләр.

«Бу кәгазь бит бала өчен күңелгә үтеп керерлек хәбәр генә түгел, ә ул туганчы һәм аннан соң тормышыгызны бәйләүче бәйләү да булачак», - дип билгеләп үтте Ландыш Альфатовна хат өчен конвертлар таратып.