Теләче районында паспортлар тапшыру

2022 елның 1 декабре, пәнҗешәмбе

Бүген 1 енче декабрь көнне Теләче районы гражданлык хәле актларын теркәү секторында районы башлыгы катнашында 4 яшьүсмергә тантаналы шартларда паспорт тапшырылды.

Беренче шәхес билгеләү таныклыгын Россиядә 18 гасырда төгәлрәге 1721 елда төп яшәү урынныарын вакытлыча калдырып торучы крестьяннарга Петр-1 кертә. 19 гасыр ахырында паспортлар хэзерге паспортларга охшаш төсмер ала. 1918 елда паспорт системасы юкка чыгарыла.

1932 елнын 27 декабрендә шәһәр җирлекләрендә яшәүчеләргә паспортларны кире кайтаралар. Э авыл җирлекләрендә яшәүчеләргә, мөмкинлеклэре чикле кешелэргэ хэм хэрби хезмэткэрлэргэ паспортлар бирелмэгэн.

Паспортларда: туган коне, миллэте, социаль халэте, хэрби хезмәткә карашы, гаилэ хэле, теркәлү урыны кебек мэгълуматлар билгелэнэ.

1960 елларда Хрущев крестьяннарга паспортлар бирә.

Россия Федерациясе президенты Борис Ельцин 1997 елнын 13 мартында «Россия гражданнарынын топ документы Шэхес блгелэу таныклыгы» турында Указ чыгара. 1997 елнын 8 июлендэ Россия Федерациясе Хокумэте Россия Федерациясе паспорты карары нигезендэ раслана. Элеккеге паспорттан аермалы буларак миллэт турында белешмэ бите тошереп калдырыла.

Яна паспортлар тышлыгына Россия гербы тошерелэ. Эчке ягына Мэскэу Кремле сурэтлэнелэ.

Шулай ук буген 1 декабрь «Бердэм Россия» ботенроссия политик партия туган кон.